person-holding-black-smartphone-and-vehicle-steering-wheel-1028742

Trafikte Telefon Kullanımı Öldürüyor

Araç kullanımı sırasında telefon ile konuşmanın, mesajlarımıza ve bildirimlerimize bakmanın ne kadar tehlikeli bir eylem olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak maalesef ki, bunu günlük hayatımızda uygularken küçük bahanelerle ve “Bana bir şey olmaz” görüşüyle es geçiyoruz.

Trafikteki sürücüler tarafından farkında olunmayan en büyük gerçek, kullandıkları araçların ne kadar sürede ne kadar hızlı yol aldığı. Şehir içinde 50 kilometre hızla aracınızı sürerken, telefonunuza gelen bir bildirime bakmak için gözünüzü yoldan ayırdığınız 2 saniyede araç 27 metre yol alıyor. Bunu kafamızda daha iyi canlandırmak için, park halindeki 7 farklı aracın yanından geçtiğinizi hayal edin. O iki saniye içinde park halindeki araçların yanından her an bir insan çıkabilir. İlla ki yayaların olduğu bir yolda olması da şart değil. Otobanda da o iki saniye içinde yaşam ve ölüm noktasında hayatınızı değiştirebilir.

50 km hızla hareket eden bir araç, bildirimlere bir göz atmak için harcanan 2 saniyede 27 metre ilerler.

Sürücü-Yaya ve Yolculara Uygulanan Trafik Cezalarında Cep Telefonu Kullanımı %52,7 Artış Gösterdi

Dünya genelinde her yıl 1.35 milyon insan trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybediyor. Türkiye nüfusu kadar insan da kaza sonrası hayatlarının sonuna kadar onları etkileyecek sakatlıklara maruz kalıyor. Bu kazaların önemli bir kısmı dikkatli araç kullanımı ile önlenebilir. Bu dikkatli araç kullanımının olmazsa olmaz parçalarından birisi de, araç sürerken telefon kullanımını azaltmaktan geçiyor.